Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o dzierżawie

Ogłoszenie o dzierżawie

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Radomsko ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości po byłym Ośrodku Transportu Leśnego Folwarki wraz z gruntem niezbędnym do korzystania z nieruchomości

 

OGŁOSZENIE

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Radomsko ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości po byłym Ośrodku Transportu Leśnego Folwarki wraz z gruntem niezbędnym do korzystania z nieruchomości

1) Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej:

    1.  nr księgi wieczystej: PT1R/00080060/9,    

2) Oznaczenie nieruchomości według danych z ewidencji gruntów i budynków: 

1.       adres administracyjny: Województwo – Łódzkie, Powiat – Radomszczański, Gmina – Radomsko, Obręb – Dąbrówka, działka nr 1336/10.

2.       adres leśny: 06-15-2-09-172    -h   -00

3) Powierzchnia nieruchomości:  7200 m2

1. Powierzchnia przynależnych budynków:

Przynależne budynki i budowle objęte przetargiem

Lp

Nazwa budynku

Nr inwentarzowy

Pow. użytkowa m2

1

Warsztat

102/11

335,40

2

Kuźnia spawalnia

108/38

68,29

3

Wiata OTL

291/54

100,81

4

Myjnia samochodowa

291/53

 

5

Ogrodzenie

291/6

 

 

4) Opis nieruchomości: grunt zurbanizowany  z budynkami /Bp/ jak w pkt. 3, teren częściowo utwardzony, całość ogrodzona.

5) Przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu - w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; brak

6) Sposób zagospodarowania nieruchomości – usługi warsztatowe, transportowe, lub inna działalność gospodarcza

7) Obciążenia nieruchomości:  brak

8) Zobowiązania, których przedmiotem jest nieruchomość:  brak

9) Informację o wpisie nieruchomości do rejestru zabytków:  brak

10) Miesięcznie czynsz wywoławczy: 2696,00 zł (brutto) plus należne podatki od nieruchomości

11) Termin i miejsce, w których można się zapoznać z dodatkowymi informacjami dotyczącymi nieruchomości; – Nadleśnictwo Radomsko pok. nr 22 w godz. od 8:00 do 15:00, tel: 683 20 10 wew. 39

12) Termin i miejsce przetargu:

1.       Otwarcie ofert nastąpi dnia  21.07.2016 roku o godz. 11:30 w siedzibie Nadleśnictwa Radomsko - sala narad

2.       Otwarcie ofert będzie jawne. Oferenci mogą uczestniczyć w otwarciu ofert.

 

 

13) Wysokość wadium, jego formę, termin i miejsce wniesienia:

1.         Wadium w wysokości 2500,00 zł musi być wniesione przed upływem terminu składania ofert. Wniesienie wadium w pieniądzu będzie skuteczne, jeżeli w podanym w zdaniu poprzednim terminie jego wpłatą zostanie uznany rachunek bankowy zamawiającego.

2.         Wadium w pieniądzu należy zapłacić przelewem na rachunek bankowy zamawiającego w BGŻ Piotrków Tryb. nr 70 2030 0045 1110 0000 0187 1430 z adnotacją „Przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości po byłym Ośrodku Transportu Leśnego Folwarki". Wykonawca, który nie wniesie wadium zostanie wykluczony z postępowania, a jego oferta zostanie uznana za odrzuconą.

14) Termin i miejsce składania pisemnych ofert; 

1. Ofertę należy dostarczyć do sekretariatu Nadleśnictwa Radomsko, w terminie do dnia  21.07.2016                        roku, do godz. 10:00

1.       Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie. Na kopercie należy napisać:

1) adres Zamawiającego,

2) opis o następującej treści: "Przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości po byłym Ośrodku Transportu Leśnego Folwarki „

3/ nazwę i adres składającego ofertę,                                                        

15) Elementy oferty, które będą miały wpływ na jej ocenę: 

1. Przy wyborze oferty Zamawiający będzie się kierował wyłącznie kryterium ceny

16) Sposób oceny elementów oferty, o których mowa w pkt 15:  waga – 100%.

17) Informacja o skutkach nie zawarcia umowy dzierżawy lub najmu bez usprawiedliwionej przyczyny:

       1. Jeżeli oferent, którego oferta została wybrana, odmówi podpisania umowy lub zawarcie umowy będzie niemożliwe z przyczyn leżących po stronie oferenta, następuje przepadek wadium w całości.

18) Nadleśnictwo Radomsko zastrzega, że może zamknąć przetarg bez wybrania którejkolwiek z ofert.

19) Pisemna oferta powinna zawierać: 

1. imię, nazwisko i adres albo nazwę, siedzibę i adres oferenta; 

2.  numery PESEL, NIP i REGON oferenta, o ile spoczywa na nim obowiązek ich uzyskania; 

3.  numer rachunku bankowego oferenta; 

4.  datę sporządzenia oferty; 

5.  oferowany czynsz miesięczny brutto; 

6.  sposób proponowanego wykorzystania nieruchomości; 

7.  oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń; 

8.  oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przeprowadzanego przetargu. 

9.  dowód wniesienia wadium. 

20) Przekazanie nieruchomości zostanie poprzedzone sporządzeniem protokołu zdawczo odbiorczego.