Asset Publisher Asset Publisher

Położenie Nadleśnictwa Radomsko

Nadleśnictwo Radomsko

Na tle podziału administracyjnego kraju Nadleśnictwo położone jest w południowej części województwa łódzkiego, w gminach: Nowa Brzeźnica, Pajęczno obszar miejski, Pajęczno obszar wiejski, Strzelce Wielkie, Łęki Szlacheckie, Ręczno, Radomsko obszar miejski, Radomsko obszar wiejski, Dobroszyce, Gomunice, Kamieńsk obszar miejski, Kamieńsk obszar wiejski, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Wielgomłyny, Żytno, i w północnej części województwa śląskiego, w gminie Kruszyna.

Zgodnie z regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski (Zielony i Kliczkowska 2012) lasy Nadleśnictwa Radomsko położone są w zasięgu następujących jednostek przyrodniczoleśnych: Kraina: Małopolska (VI):
                      Mezoregion:
                           - Sieradzko-Łódzki (VI-1)   
                           - Piotrkowsko-Opoczyński (VI-2)
                           - Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej (VI-15)   
                           - Niecki Włoszczowskiej (VI-19)

Pod względem podziału geobotanicznego (Matuszkiewicz 2007) Nadleśnictwo Radomsko położone jest w:

  • Dziale Wyżyn Południowopolskich (C),
  • Krainie Wysoczyzny Łódzko-Wieluńskiej (C1),
  • Krainie Wyżyn Środkowomałopolskich (C2).
Wyżej wymienione podziały przestrzeni przyrodniczo-leśnej informują o różnorodności środowiska przyrodniczego i jej wpływie na planowanie gospodarki leśnej.

Według stosowanego obecnie podziału fizycznogeograficznego Kondrackiego (2000), Nadleśnictwo Radomsko położone jest w:

  • Prowincji Wyżyn Polskich (34),
  • Podprowincji Wyżyny Małopolskiej (342),
  • Makroregionie Wyżyny Przedborskiej (342.1),
  • Mezoregionie Wzgórz Radomszczańskich (342.11),
  • Mezoregionie Niecki Włoszczonowskiej (342.14).
  • Podprowincji Wyżyny Śląsko-Krakowskiej (341),
  • Makroregionie Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej (341.2),
  • Mezoregionie Wyżyny Wieluńskiej (341.21).
  • Prowincji Niżu Środkowoeuropejskiego (31),
  • Podprowincji Nizin Mazowiecko-Podlaskich (318),
  • Makroregionie Wzniesień Południowo-Mazowieckich (318.8),
  • Mezoregionie Wysoczyzny Bełchatowskiej (318.81).
Obszar Nadleśnictwa Radomsko odznacza się dużym zróżnicowaniem rzeźby terenu, gdzie elementy wyżynne przeplecione są elementami niżowymi. Dominują tu krajobrazy peryglacjalne równinne i faliste, rzadziej pagórkowate i wzgórzowe oraz fluwioglacjalne równinne i faliste.

W dolinach rzek niewielkie powierzchnie zajmują krajobrazy zalewowych den dolin Pilicy i Warty, a miejscami także terasów nadzalewowych. Rzeźba terenu uformowana została głównie w okresie zlodowacenia środkowopolskiego. Jest to bezjeziorna równina denudacyjna, miejscami z ciągami wzgórz morenowych i kemów, osiągających do 323 m n.p.m. (Góra Chełmo) na północ od Radomska.

Dominują utwory geologiczne zlodowacenia środkowopolskiego, głównie plejstoceńskie gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe, oraz piaski i żwiry sandrowe. Dolinę Warty oraz Pilicy i ich dopływów oraz bezodpływowe zagłębienia po zanikłych jeziorach wypełniają holoceńskie piaski, żwiry, torfy i namuły.

                           


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sadzimy drzewa i krzewy

Sadzimy drzewa i krzewy

Zobaczcie, z kim i gdzie w tym roku sadziliśmy drzewa i krzewy

Jak Polska długa i szeroka wszędzie w lasach słychać rozmowy tylko o jednym. Ile, gdzie i jakie gatunki sadzimy. Marzec i kwiecień to w naszym terenie czas, gdy sadzimy najwięcej drzew. W tym roku ze Szkółki Leśnej Strzałków wyjedzie blisko milion sadzonek. Pojadą głównie do naszych lasów ale również do wielu instytucji i szkół, które zwróciły się do nas o fachową pomoc przy wyborze gatunków, posadzeniu i wskazówkach do dalszego pielęgnowania lasów.

W tym roku w ramach akcji #1000drzewnaminutę posadziliśmy drzewa:

- 23.03.2017 r. z uczniami Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Akcja sadzenia drzew na terenie przyszkolnym była poprzedzona 45-minutową pogadanką z dwoma klasami I. Wysadzono ok. 30 sztuk drzewek bukowych

- 30.03.2017 r. z uczniami z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Gomunicach, gdzie na powierzchni tuż przy szkole leśniczy Paweł Hofman wraz z podleśniczym Kamilem Kucharskim oraz prawie setką uczniów i nauczycielami posadzili ok. 1200 szt. sosny i ok. 100 szt. jarzębiny,

- 30.03.2017 r. wraz z księdzem proboszczem Pawłem, dobry duch franciszkanik Stanisław Jaromi posadził w przyparafialnym ogrodzie urodziwy dąb, który mamy nadzieję jeszcze długo będzie tam rósł i pokazywał piękno drzew,

- 24.04.2017 r. z uczniami z Publicznego Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego podleśniczy Marek Ogorzałek będzie udzielał fachowych rad, jak właściwie posadzić drzewa. Po wspólnej prezentacji w szkole każda klasa zasadzi własne drzewo w przyszkolnym ogrodzie.

W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha.
Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział
innych gatunków niż sosna, głównie liściastych.
Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.