Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne

Lesistość obszaru w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi ok. 21%. Ogólna po-wierzchnia lasów to 23 258,24 ha, z tego lasy w zarządzie nadleśnictwa zajmują 17 127,24 ha, czyli 72% lasów tego terenu. Resztę terenu stanowią lasy innych form własności, głównie lasy prywatnych właścicieli.

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ok. 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 proc. obecnie. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 50,1 proc. powierzchni lasów zajmują siedliska borowe. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane (ok. 49,9 proc.).
W obu grupach wyróżnia się dodatkowo siedliska wyżynne, zajmujące łącznie 6,6 proc. powierzchni lasów, i siedliska górskie, występujące na 8,6 proc. powierzchni.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 60 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 54,4 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sadzimy drzewa i krzewy

Sadzimy drzewa i krzewy

Zobaczcie, z kim i gdzie w tym roku sadziliśmy drzewa i krzewy

Jak Polska długa i szeroka wszędzie w lasach słychać rozmowy tylko o jednym. Ile, gdzie i jakie gatunki sadzimy. Marzec i kwiecień to w naszym terenie czas, gdy sadzimy najwięcej drzew. W tym roku ze Szkółki Leśnej Strzałków wyjedzie blisko milion sadzonek. Pojadą głównie do naszych lasów ale również do wielu instytucji i szkół, które zwróciły się do nas o fachową pomoc przy wyborze gatunków, posadzeniu i wskazówkach do dalszego pielęgnowania lasów.

W tym roku w ramach akcji #1000drzewnaminutę posadziliśmy drzewa:

- 23.03.2017 r. z uczniami Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Akcja sadzenia drzew na terenie przyszkolnym była poprzedzona 45-minutową pogadanką z dwoma klasami I. Wysadzono ok. 30 sztuk drzewek bukowych

- 30.03.2017 r. z uczniami z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Gomunicach, gdzie na powierzchni tuż przy szkole leśniczy Paweł Hofman wraz z podleśniczym Kamilem Kucharskim oraz prawie setką uczniów i nauczycielami posadzili ok. 1200 szt. sosny i ok. 100 szt. jarzębiny,

- 30.03.2017 r. wraz z księdzem proboszczem Pawłem, dobry duch franciszkanik Stanisław Jaromi posadził w przyparafialnym ogrodzie urodziwy dąb, który mamy nadzieję jeszcze długo będzie tam rósł i pokazywał piękno drzew,

- 24.04.2017 r. z uczniami z Publicznego Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego podleśniczy Marek Ogorzałek będzie udzielał fachowych rad, jak właściwie posadzić drzewa. Po wspólnej prezentacji w szkole każda klasa zasadzi własne drzewo w przyszkolnym ogrodzie.

W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha.
Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział
innych gatunków niż sosna, głównie liściastych.
Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.