Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

13 Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny

13 Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny

Kolejny raz spotkaliśmy się z uczniami klas trzecich szkół podstawowych, aby sprawdzić ich wiedzę ekologiczną.

Czerwiec to wyjątkowo zapracowany okres w zakresie działań związanych z edukacją przyrodniczo-leśną. Każdego tygodnia wiele klas i grup przemierza nasze ścieżki edukacyjne. A im bliżej wakacji, tym nasilenie tych spotkań jest coraz silniejsze. Spotykamy się w lesie, w szkołach, a nawet w przyszkolnych ogródkach.

Nie mogło nas zabraknąć na organizowanym już po raz trzynasty Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Niezmiennie organizowany przez Zespół Szkolno - Gimnazjalny nr 7 w Radomsku tym razem zgromadził najlepszych uczniów z trzech szkół podstawowych.

Od dziewięciu lat formuła konkursu ma charakter plenerowy, co pozwala uczestnikom na bezpośredni kontakt ze środowiskiem naturalnym. Spotykaliśmy się już na naszych ścieżkach edukacyjnych, punktach edukacyjnych oraz większości terenów zielonych miasta Radomsko. Poprzez działania organizatorów staramy się rozbudzić ciekawość świata i wdrożyć dzieci do działań chroniących środowisko. Tym razem w Parku Solidarności zorganizowano grę terenową o przewodnim temacie "O czym szumią drzewa?. Turniej odbył się 13 czerwca 2016 r.

Wartą wspomnienia rzeczą jest fakt, że każde dziecko wychodzi z turnieju, jako zwycięzca. To sprzyja motywacji do proekologicznych postaw. Chyba największą popularnością cieszyły się w tym roku zadania związane z Kołem Fortuny oraz pytaniami związanymi z życiem świata zwierząt.

Było nam niezmiernie miło, że po raz kolejny mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do tego fantastycznego przedsięwzięcia.