Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

13 Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny

13 Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny

Kolejny raz spotkaliśmy się z uczniami klas trzecich szkół podstawowych, aby sprawdzić ich wiedzę ekologiczną.

Czerwiec to wyjątkowo zapracowany okres w zakresie działań związanych z edukacją przyrodniczo-leśną. Każdego tygodnia wiele klas i grup przemierza nasze ścieżki edukacyjne. A im bliżej wakacji, tym nasilenie tych spotkań jest coraz silniejsze. Spotykamy się w lesie, w szkołach, a nawet w przyszkolnych ogródkach.

Nie mogło nas zabraknąć na organizowanym już po raz trzynasty Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Niezmiennie organizowany przez Zespół Szkolno - Gimnazjalny nr 7 w Radomsku tym razem zgromadził najlepszych uczniów z trzech szkół podstawowych.

Od dziewięciu lat formuła konkursu ma charakter plenerowy, co pozwala uczestnikom na bezpośredni kontakt ze środowiskiem naturalnym. Spotykaliśmy się już na naszych ścieżkach edukacyjnych, punktach edukacyjnych oraz większości terenów zielonych miasta Radomsko. Poprzez działania organizatorów staramy się rozbudzić ciekawość świata i wdrożyć dzieci do działań chroniących środowisko. Tym razem w Parku Solidarności zorganizowano grę terenową o przewodnim temacie "O czym szumią drzewa?. Turniej odbył się 13 czerwca 2016 r.

Wartą wspomnienia rzeczą jest fakt, że każde dziecko wychodzi z turnieju, jako zwycięzca. To sprzyja motywacji do proekologicznych postaw. Chyba największą popularnością cieszyły się w tym roku zadania związane z Kołem Fortuny oraz pytaniami związanymi z życiem świata zwierząt.

Było nam niezmiernie miło, że po raz kolejny mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do tego fantastycznego przedsięwzięcia.