Zasoby leśne

Lesistość obszaru w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi ok. 21%. Ogólna po-wierzchnia lasów to 23 258,24 ha, z tego lasy w zarządzie nadleśnictwa zajmują 17 127,24 ha, czyli 72% lasów tego terenu. Resztę terenu stanowią lasy innych form własności, głównie lasy prywatnych właścicieli.

Hodowla lasu

Początki hodowli lasu, poprzez próby odnawiania wyciętych drzewostanów, sięgają średniowiecza. Polegały głownie na pozostawianiu nasienników do obsiewu, ale także odnotowywane były próby sztucznego wprowadzania sadzonek na ogołoconej z drzewostanu powierzchni.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jako dział gospodarki leśnej zajmuje się zabezpieczaniem lasu przed szkodami biotycznymi (powodowanymi czynnikami przyrody ożywionej), szkodami abiotycznymi (powodowanymi czynnikami przyrody nieożywionej) i antropogenicznymi (powodowanymi przez człowieka).

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest istotną gałęzią gospodarki leśnej obok hodowli i ochrony lasu. Mówiąc o użytkowaniu lasu mamy na myśli pozyskanie, zrywkę i wywóz drewna – użytku głównego oraz wykorzystanie tzw. użytków ubocznych jakimi są jagody, grzyby, rośliny zielne (lecznicze) a także produkcja choinek i stroiszu.

Urządzanie lasu

Urządzanie lasu jako nauka zajmuje się określaniem stanu posiadania, stanu siedlisk leśnych, drzewostanów, infrastruktury, oraz określa potrzeby z zakresu ochrony lasu (jako gospodarstwa leśnego) i przyrody.

Certyfikaty

RDLP w Łodzi posiada certyfikat PEFC przyznawany gospodarce leśnej

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Jeśli jesteś posiadaczem lasu prywatnego w razie potrzeby wycinki drzew powinieneś zachować określone zasady. Znajdziesz tu wszelkie potrzebne informacje.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Minikonferencja dla nauczycieli

Minikonferencja dla nauczycieli

Dobiega końca współfinansowany przez WFOŚiGW w Łodzi projekt edukacyjny prowadzony przez Nadleśnictwo Radomsko.

Zamykając projekt „Czy sarna jest żoną jelenia?" chcielibyśmy zaprosić dyrektorów przedszkoli, nauczycieli przedszkolnych oraz nauczycieli uczących dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych na mini-konferencję.
 
W podziękowaniu za trud, który wnoszą w nauczanie naszych najmłodszych pociech chcielibyśmy zaproponować im chwilę wytchnienia na łonie natury. Jako leśnicy pokażemy, jak mówić o otaczającej nas przyrodzie, a także o niebezpieczeństwach, które mogą spotkać najmłodszych w lesie. Dodatkowo proponujemy niespotykaną możliwość zwiedzenia szkółki leśnej, z której bramy każdego roku opuszcza ponad milion maleńkich drzewek. W przyszłości będą lasami otaczającymi nas wszystkich.
Pod hasłem „Czy sarna jest żoną jelenia?" spotykaliśmy się z grupami sześciolatków z każdego radomszczańskiego przedszkola oraz dwóch podradomszczańskich placówek.  Ta intrygująca zagadka zawarta w tytule projektu okazuje się dla większości społeczeństwa dość trudna do rozwikłania. Dlatego też zaczynamy od najmłodszych.
3 i 4 kwietnia odbyły się ostatnie z planowych zajęć z przedszkolakami. Spotykaliśmy się na zmodernizowanej ścieżce edukacyjnej Strzałków. Większość grup mogła skorzystać ze sprzyjającej pogody. Na kilka godzin udało się nam zamienić przedszkolaki w leśnych odkrywców i poszukiwaczy skarbów. Każda drużyna miała zadanie do wykonania. Na koniec nie mogło się oczywiście obyć bez ogniska i pysznych kiełbasek.
 

Mini-konferencja edukacyjna w ramach projektu

„Czy sarna jest żoną jelenia?"

Miejsce: Izba Edukacyjna przy ścieżce edukacyjnej Strzałków

 
Termin: 16 kwietnia 2014r.
Uczestnicy: dyrektorzy przedszkoli, nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz najmłodszych klas szkół podstawowych z terenu powiatu radomszczańskiego
Ilość uczestników: 20 osób (decyduje kolejność zgłoszeń)
 
1. Wykładowcy: 
Zastępca Nadleśniczego – mgr inż. Piotr Szymocha
Leśniczy Leśnictwa Strzałków – mgr inż. Arkadiusz Karbowski
Komendant Straży Leśnej – mgr inż. Rafał Warcicki
Edukator Leśny – mgr inż. Iza Randak
 
2. Terminarz  Konferencji:
 
godz. 9.00-9.15 – Przywitanie uczestników, zapoznanie z tematyką (IR)
godz. 9.15-9.45 – Ogólna charakterystyka Nadleśnictwa Radomsko (PS)
godz. 9.45-10.20 – Jak rośnie las? Od nasionka do dużego drzewa (BP)
godz. 10.20-11.45 – Bezpieczeństwo najmłodszych w lesie (RW)
godz. 10.30-10.45 – przerwa kawowa
godz. 10.45-11.30 – zwiedzanie szkółki leśnej (AK)
godz. 11.30-13.00 – przejście zmodernizowaną ścieżką edukacyjną (IR) 
                                 o zrównoważonym rozwoju z przedszkolakami
                                 jak ciekawie mówić o lesie – krótkie warsztaty na ścieżce 
godz. 13.00-14.00 – wspólne ognisko
ok. godz. 14.00 – zakończenie konferencji, odjazd uczestników 
 
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w mini-konferencji prosimy o kierowanie zgłoszeń do p. Izy Randak. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 kwietnia 2014r.) 
tel. 694 578 611, e-mail: izabela.randak@lodz.lasy.gov.pl)

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi