Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody są ozdobą krajobrazu i stanowią jeden z cenniejszych elementów otacza-jącej przyrody o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej. Są to zwykle pojedyncze drzewa, czasem aleje drzew o szczególnie okazałych rozmiarach, objęte z tej racji ochroną prawną.

fot. Eryk KowalskiOchrona pomników przyrody polega na wprowadzeniu następujących zakazów:
  • pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin występujących w pobliżu chronionych obiektów,
  • składowania odpadów stałych i wylewania odpadów płynnych oraz innego zanie-czyszczenia wody, gleby i powietrza w pobliżu drzew,
  • zmiany stosunków wodnych, mogących mieć wpływa na zachowanie chronionych obiektów,
  • pozyskiwania kruszywa oraz innych użytków kopalnych w pobliżu obiektu,
  • stosowania środków chemicznych, poza przypadkami uzgodnionymi z właściwym organem administracji w zakresie ochrony przyrody,
  • umieszczania na obiektach objętych ochroną: tablic, napisów, ogłoszeń reklamo-wych i innych znaków nie związanych z ochroną tych obiektów.
 
 
Na terenie Nadleśnictwa Radomsko obecnie zlokalizowanych jest 40 pomników przyrody
z czego 5 znajduje się na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa, a pozostałe 35 poza nimi.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Do lasu na grzyby

Do lasu na grzyby

Wakacje powoli dobiegają końca, na niebie pojawia się coraz więcej chmur, z których nie rzadko pada deszcz, a w lasach po letnich niedoborach wody robi się znacznie wilgotniej. To idealny moment by udać się do lasu i spróbować swoich sił w poszukiwaniu grzybów.

      Któż nie chciałby urozmaicić swojego posiłku bądź spiżarni o świeżego i pachnącego Koźlarza babkę, Czubajkę kanię czy Pieprznika jadalnego. Na sczeście w Polskich lasach grzybów jest pod dostatkiem i możemy cieszyć się ich wartościami kulinarnymi przez cały rok.  No tak, ale pozostaje podstawowe pytanie, gdzie ich szukać?
Odpowiedź wydaje się bardzo prosta: w lesie! W rzeczywistości wcale nie jest tak łatwo i często bywa tak, że wracamy z lasu tylko z kilkoma grzybami w koszyku, a na dodatek nie znaleźliśmy tego gatunku, którego szukaliśmy. Recepta na obfite grzybobranie jest bardzo prosta. Musimy tylko wiedzieć, że występowanie konkretnych gatunków grzybów uzależnione jest od zjawiska mikoryzy i gatunków drzew rosnących w lesie. Mikoryza jest to współzależność między strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, korzystna dla obu organizmów. Grzyby rozkładają materię organiczną w glebie, uwalniając pierwiastki pokarmowe niezbędne roślinie do prawidłowego funkcjonowania oraz zwiększają zasięg jej korzeni, korzenie roślin zaś zaopatrują grzyba w aminokwasy, cukry i inne substancje odżywcze. Znając dobrze te zależności możemy bez problemu odnaleźć gatunek grzyba, którego poszukujemy. W lasach Nadleśnictwa Radomsko ze względu na zróżnicowanie siedlisk leśnych możemy znaleźć większość z jadalnych grzybów występujących w Polsce. Pamiętajmy jednak żeby podczas spacerów po lesie przestrzegać zasad w nim panujących. Nie hałasujmy, zbierajmy tylko te grzyby, które znamy. Warto mieć przy sobie kieszonkowy atlas grzybów, za pomocą którego  szybko sprawdzimy czy dany owocnik jest jadalny, trujący bądź pod ochroną. Pamiętajmy również, że nie należy wyrywać i niszczyć grzybów, których nie zbieramy, gdyż są one bardzo cenne dla ekosystemu leśnego. Stosując się do tych zasad na pewno nasze grzybobranie będzie udane, a dzień spędzony w lesie na świeżym powietrzu przyniesie pełno satysfakcji i radości.